Migren İğnesi
migren aşısı

Halk arasında migren aşısı olarak da bilinen migren iğnesi, bilimsel anlamda bir tür aşı değildir. 2018 yılında FDA onayını alan ve günümüzde T.C Sağlık Bakanlığı tarafından da kullanımına onay verilen migren iğnesi, migren tipi baş ağrısının önleyici tedavisinde kullanılır. Migren atağının önlenmesinde etkili olduğu saptanan migren iğnesi, migren tipi baş ağrısının oluşumunda rol oynayan kalsitonin gen ilişkili peptid (CGRP) adlı nörokimsayalın engellenmesi ile önleyici tedavi sunar. Farklı bir deyişle beyinde migrene yol açan aktiviteyi önleyen yeni bir tür ilaç olan migren aşısı, atak henüz oluşmadan atağı durdurabilir. Migren iğnesinin etki mekanizmasına geçmeden önce sıkça sorulan “Migren aşısı nedir?” sorusunu yanıtlamak gerekir.

Migren Aşısı Nedir?

Ataklar halinde seyreden bir baş ağrısı türü olan migren, toplumda %20 oranında görülme sıklığı olan nörolojik bir rahatsızlıktır. Erkeklere kıyasla kadınlarda daha yaygın olan migren tipi baş ağrısında ağrı, nabız atımı ya da zonklama şeklide tarif edilebilir. Migren ağrısı sırasında kişi, ışığa ve sese karşı duyarlıdır. Uykusuzluk, yorgunluk, stres, hava değişimi gibi pek çok etken, migreni tetikleyen faktörler arasında sayılabilir. 2012 yılından beri çalışmaları yürütülen migren iğnesi, 2018 yılında FDA onayının alınmasıyla ABD ve Avrupa ülkelerinde uygulanmaya başlandı.

Migren Aşısı Türkiye'ye Geldi mi?

Migren hastalarının merakla beklediği migren aşısı sonunda Türkiye'ye geldi. Ülkemizde henüz SGK kapsamında olmayan migren aşısına, ücretli olarak erişilebilir. Migren, bugüne kadar farklı hastalık türleri için geliştirilen ilaçlar ile tedavi edilirdi. Bu bağlamda migren iğnesi, migren hastalığı için geliştirilen, migren özelinde kullanılan dünyadaki ilk tedavi yöntemidir. Bu açıdan değerlendirildiğinde migren iğnesi, migren hastaları için çığır açan nitelikte olarak değerlendirilebilir.

Migren İğnesi Nasıl Etki Eder?

Baş ağrısı türlerinden biri olan migren ağrısına yol açan pek çok etken bulunur. Bu etkenlerin bir ya da daha fazlasının bir araya gelmesi beyinde bazı reaksiyonlara neden olur. İnflamasyona yol açan bu durum, beyinde CGRP adı verilen maddenin ortaya çıkmasına yol açar. Beyin damarlarının genişlemesine yol açan CGRP, bu yönüyle genişleyen damarların beyin dokusuna baskı yapmasına neden olur. Beyin dokusunda oluşan baskı da migren ağrısına neden olur. Migren iğnesinin etki mekanizması ise CGRP adlı nörokimyasalın ortaya çıkmasının engellenmesi olarak tanımlanabilir. Farklı bir deyişle CGRP (kalsitonin gen ilişkili peptid) adlı proteininin bağlandığı reseptör, migren iğnesi içeriğinde bulunan erenumab adlı etken madde tarafından bloke edilir. Böylece ağrı engellenir. Migren aşısı, hem atak başladığı sırada hem de düzenli olarak kullanılabilir. Migren iğnesi düzenli olarak kullanıldığında CGRP’nin ortaya çıkmasını engelleyerek ağrılı gün sayısını büyük ölçüde düşürür. Migren aşısı, auralı, aurasız, kronik migren türlerinin yanı sıra küme tipi baş ağrısı ve aşırı ilaç kullanımına bağlı baş ağrısı türlerinde başarıyla uygulanabilir.

Migren Aşısı mı, Migren İğnesi mi?

Migren tedavisinde etkili bir yöntem olan migren iğnesi, pek çok farklı mecrada migren aşısı olarak lanse edildiğinden ve sıklıkla migren aşısı olarak anıldığından, yaygın olarak bu adla bilinir. Ancak migren iğnesi, bilinen anlamda bir tür aşı değildir. Yalnızca uygulama yöntemi aşıya benzetilebilir. Farklı bir deyişle migren iğnesi, bilinen anlamdaki aşılar gibi bir ya da birkaç doz uygulandığında ömür boyu koruma sağlamaz. Migren atağından ya da ağrısından korunmak için migren iğnesinin düzenli olarak yapılması gerekir.

Bursa'da migren aşısı Çiğdem Şen

Migren İğnesi Nereden Alınır?

Migren aşısının ülkemizde kullanımına onay verilmesiyle birlikte migren hastaları sıklıkla "Migren aşısı nedir?", “Migren iğnesi nasıl olunur?”, “Migren aşısı nereden bulunur?”, “Migren aşısı ne kadar?” gibi sorular sormaya başladı. Migren iğnesi olabilmek için öncelikli olarak bir nöroloji uzmanı tarafından kişiye migren tanısı koyulmuş olması gerekir. Migren tanısı alan kişilere nöroloji uzmanı tarafından yazılan reçete ile hastalar eczanelerden migren aşısı alabilir. Bursa migren tedavisi için migren iğnesi yaptırmak isteyenler nöroloji polikliniklerine başvurabilir.

Migren Aşısı Fiyatları

Migren aşısı fiyatları 2023 yılında çokça araştırılan konular arasında yer alır. Migren aşısı fiyatları için en yakın eczaneden bilgi alabilirsiniz.

Önceki sayfaya geri dön